Pomoc społeczna
- POMOC FINANSOWA
- Zasiłki celowe i celowe specjalne
- Zasiłki okresowe
- Zasiłki stałe
- KIEROWANIE DO DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOŻYWIANIE
Prawo do świadczeń pomocy społecznej
Podstawą przyznania świadczeń przez Ośrodki Pomocy Społecznej jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania.
Z pomocy mogą skorzystać osoby i rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności z powodu:
- ubóstwa;
- sieroctwa;
- bezdomności;
- bezrobocia;
- niepełnosprawności;
- długotrwałej lub ciężkiej choroby;
- przemocy w rodzinie;
- potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi;
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych
- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą;
- trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego;
- alkoholizmu lub narkomanii;
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
- klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej mają osoby i rodziny, które spełniają określone kryterium dochodowe przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej z wymienionych wyżej w punktach 2 – 15 okoliczności lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej. Do ustalenia, czy rodzina lub osoba ubiegająca się o pomoc społeczną spełnia kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania określonego rodzaju zasiłku, przyjmuje się następujące kwoty:
- na osobę samotnie gospodarującą – 1010,00 zł,
- na osobę w rodzinie – 823,00 zł.
W świetle ustawodawstwa dotyczącego pomocy społecznej – rodzina to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Pracownik socjalny przeprowadzając wywiad, bierze pod uwagę indywidualne cechy, sytuację osobistą, rodzinną, zawodową, zdrowotną oraz dane dotyczące posiadanych źródeł dochodów. Osoba ubiegająca się o pomoc winna przedstawić dokumenty potwierdzające dochody z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku do Ośrodka Pomocy Społecznej oraz inne zaświadczenia potwierdzające swoją sytuację np. decyzję z powiatowego Urzędu Pracy o statusie osoby bezrobotnej, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Joanna Wyszyńskadata wytworzenia: 2013-10-02
- opublikował: Jadwiga Gutowskadata publikacji: 2013-10-02 15:43
- zmodyfikował: Jadwiga Gutowskaostatnia modyfikacja: 2025-04-01 08:12